Perfect Pozole

Seattle winter is officially here. Our first snow was last weekend and the temp has been chilly. Perfect weather to make up a batch of this goodness, inspired by Mexican pozole. This is one of my all time faves and has been in my recipe rotation for years. For how quick and easy it is to make, you are getting a super flavorful, healthy and filling meal, with adjustable heat, depending on how many jalapeño seeds you use. Delish winter comfort food and a nice break from traditional chili. Read More

ClassPass, you just get me

My name is Lynne and I’m a workout-aholic. As I mentioned in “How many gym memberships does one person need”, you know I like to mix things up. The problem has been the cost to maintain all of these different memberships, which has been running me around $280 per month.

Enter ClassPass. What is ClassPass, you ask? “ClassPass is an alternative to a gym membership. You get access to the best boutique fitness classes in your city. For $99 a month, ClassPass members get unlimited classes to use at studios in the ClassPass network. While a member can take as many classes per month as they’d like, they can visit the same studio up to 3 times per monthly membership cycle.”

Sidebar, does it seem like there is a new business like every day designed to make life easier? Instacart, Munchery, Postmates, just to name a few. I love them all. Does that make me smart or lazy? Hmm… Read More

Spice Things Up

My spices have been giving me mild anxiety for some time. I had them semi-organized on a lazy Susan, which fit almost all, but the setup wasn’t ideal. I also had a growing number of bags with bulk spices, which were sometimes labeled and sometimes not. It was messy and I had a hard time keeping inventory of what I had and what I needed. On the topic of bulk spices, I have been leaning this way in the past few years. They are fresher, more cost effective, and you don’t end up having to buy a jar of something when you only need a little bit. My other big complaint with my spices in the store bought containers is that when I cook, I can’t fit a tablespoon or a teaspoon in to measure out what I need. So I end up having to tap it out of the bigger dispenser and 1) make a mess and 2) waste some. Over it.

I also need to preface this post by saying that I am not crafty. At all. I’m not good at it and don’t enjoy it. But, I can manage a little DIY project to get my shit in order and make it nice and pretty. I took a little trip over to Pinterest for some inspiration and found exactly what I was looking for. Super easy! Read More